Боловсролын бүлгийн хэлбэрүүд: төрөл, шинж чанар, онцлог, давуу болон сул талууд

Агуулгын хүснэгт:

Боловсролын бүлгийн хэлбэрүүд: төрөл, шинж чанар, онцлог, давуу болон сул талууд
Боловсролын бүлгийн хэлбэрүүд: төрөл, шинж чанар, онцлог, давуу болон сул талууд
Anonim

Сургууль дахь хувь хүний хөгжил нь боловсролын болон хичээлээс гадуурх үйл ажиллагааны хүрээнд явагддаг. Боловсролын эхний шатны төгсөгч тодорхой ур чадвартай байх ёстой: суралцах үйл ажиллагаа, өөрийгөө хянах, дотогшоо харах, өөрийгөө үнэлэх. Үүнд юу хэрэгтэй вэ?

Энэ асуудлыг амжилттай шийдвэрлэхийн тулд бага ангийн болон дунд ангийн олон багш нар бүлгийн үйл ажиллагааны бие даасан элементүүдийг хичээлдээ (хичээлээс гадуурх үйл ажиллагаа) оруулдаг. Хамтын сургалтын онцлог шинж чанаруудыг авч үзэж, тодорхой жишээ хэлнэ үү.

бүлэгт ажиллах хэлбэрүүд
бүлэгт ажиллах хэлбэрүүд

Онолын мөчүүд

Холбооны боловсролын шинэ стандартууд нь оюутнуудад ерөнхий боловсролын ур чадвар, чадварыг эзэмшүүлэхэд чиглэгддэг. Шинэ мэдлэг олж авахын тулд оюутан бие даан ажиллах чадварыг хөгжүүлэх ёстой. Сургалтын зохион байгуулалтын бүлгийн хэлбэр нь үүнд хүрэхэд тусалдаг. Хүүхэд бие даан хөгжих боломжийг олж авдаг, өөрийгөө судлаачаар туршиж үздэг, тэгш эрхтэй болдогболовсролын үйл явцын оролцогч.

Хөгжлийн боловсролын зарчмыг мэргэжлийн үйл ажиллагаандаа ашигладаг багш идэвхтэй хувь хүн төлөвшүүлэхийг хичээдэг. Түүний шавь нар шинэ мэдлэг олж авахыг эрмэлздэг, хэлэлцүүлэг өрнүүлэх, санаачлага гаргах чадвартай.

Сэтгэл судлаачид энэ нь хүүхдийн танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг хөгжүүлэхэд хувь нэмэр оруулдаг сургалтын зохион байгуулалтын бүлгийн хэлбэр гэдэгт итгэлтэй байна. Залуус жижиг бүлэгт ажилласнаар харилцааны ур чадвараа сайжруулдаг.

сургалтын зохион байгуулалтын бүлгийн хэлбэр
сургалтын зохион байгуулалтын бүлгийн хэлбэр

Зорилго

Хүүхэд бүрийг сургалтын үйл явцад идэвхтэй хамруулахад бүлгийн сургалтын хэлбэр зайлшгүй шаардлагатай.

Үндсэн даалгавар:

  • танин мэдэхүйн сонирхлыг идэвхжүүлэх;
  • бие даасан үйл ажиллагааны ур чадварыг сайжруулах (хувь хүний хөгжлийн замналыг бий болгох);
  • харилцааны ур чадварыг хөгжүүлэх (харилцан яриа өрнүүлэх, ярилцагчийг сонсох чадвар)
сургууль дээрх ажлын сонголтууд
сургууль дээрх ажлын сонголтууд

Онцлог шинж чанарууд

Бүлэг боловсролын хэлбэрийг юу тодорхойлдог вэ? Энэхүү боловсролын аргын давуу болон сул талуудыг тусад нь авч үзэх нь зүйтэй. Тэдгээрийн талаар илүү дэлгэрэнгүй ярилцъя.

Бүлгээр суралцах нь суралцах, суралцах сэдлийг нэмэгдүүлэх уламжлалт арга юм. Хамтарсан үйл ажиллагааны ачаар сургуулийн сурагчдын сэтгэлийн түгшүүр буурч, ангийн хамгийн муу сурагч байх вий гэсэн айдас арилдаг.

Анги доторх бүлгийн сургалт нь сайжруулахад хувь нэмэр оруулдагбагийн сэтгэлзүйн уур амьсгал. Тийм ч учраас сэтгэл судлаачид багш нарт сургалтын бүх шатанд энэ төрлийн ажлын хэлбэрийг оруулахыг зөвлөж байна.

багшийн дэмжлэг
багшийн дэмжлэг

Үндсэн дутагдал

Хэдийгээр бүлгийн боловсролын хэлбэрүүд нь сургуулийн сурагчдын бие даасан байдлыг илэрхийлдэг ч тэдний үр нөлөө нь багшийн ур чадвар, сонирхолоос хамаардаг. Сул талуудын дунд:

  • сургуулийн сурагчдыг ийм үйл ажиллагаанд урьдчилан бэлтгэх хэрэгцээ;
  • багшийн ажил зохион байгуулахад ноцтой хүчин чармайлт гаргасан зардал;
  • Ангийг тусдаа бүлэгт хуваахад хүндрэлтэй.

Бүх хүүхэд багаар ажиллахад бэлэн байдаггүй. Тиймээс багш UUN (бүх нийтийн сургалтын ур чадвар) эзэмших хэлбэрийг бодохын тулд хүчин чармайлт гаргах хэрэгтэй.

Зарчмууд

Хамтын бүлгийн боловсролын хэлбэр нь дараах зарчимд суурилдаг:

1. Хүүхэд бүрийн сурч боловсрох боломжийн түвшинг тооцох.

2. Асуудалтай ажлуудын эмхэтгэл.

3. Багийн гишүүдийн хоорондох үүргийн хуваарилалт.

4. Бүлэг доторх харилцааны зохион байгуулалт.

5. Тусгал.

хамтын бүлгийн боловсролын хэлбэр
хамтын бүлгийн боловсролын хэлбэр

Бүлэг үүсгэх сонголтууд

Бүлэг боловсролын хэлбэрүүд нь ангиудыг жижиг эсүүдэд урьдчилан хуваах явдал юм. Үүнийг янз бүрийн аргаар хийж болно:

1. Дураараа хуваах.

2. Санамсаргүй.

Эхний тохиолдолд сургуулийн хүүхдүүдийн холбоог харилцан тохиролцсоны дагуу хийдэг. Atсанамсаргүй байдлаар хуваагдсан тохиолдолд багт ихэвчлэн хоорондоо харилцдаггүй хүүхдүүд багтаж болно.

Энэ сонголт нь багшид оролцогчдын үйл ажиллагааны янз бүрийн нөхцөлд дасан зохицох чадварыг хөгжүүлэх, хүмүүсийн хоорондын зөрчилдөөнийг багасгах боломжийг олгодог.

Үйл ажиллагаа

Бага сургуульд тохирох бүлгийн сургалтын үндсэн төрлүүдийг авч үзье:

  • тархины шуурга;
  • хосоор ажиллах;
  • цасан бөмбөг;
  • тоглоом "Бодол санаагаа үргэлжлүүл";
  • эрдэнэсийн ан;
  • мозайк;
  • Зигзаг арга

Хэрхэн оюуны довтолгоо хийх вэ? Энэ тактикийг багш шинэ санаа гаргахад ашигладаг. Энэхүү фронтын бүлгийн боловсролын хэлбэр нь хатуу дүрэм журмыг дагаж мөрдөхийг шаарддаг.

Бүлэг дотор залуус дүрүүдийг хуваарилдаг: цаг хэмжигч, нарийн бичгийн дарга, хөтлөгч. Хамтын үйл ажиллагаа дууссаны дараа оюутнууд мессеж солилцож, ярилцаж, тодруулах асуулт асууна.

Бодлын тоглоомыг үргэлжлүүлээрэй

Энэ нь "гинжин хэлхээний дагуу" залуусын янз бүрийн даалгавруудыг гүйцэтгэх явдал юм. Ийм бүлгийн боловсролын хэлбэрүүд нь янз бүрийн эрдэм шинжилгээний хичээлүүдэд тохиромжтой. Жишээлбэл, та энэ техникийг ашиглан уран зохиолын уншлагын талаар өгүүллэг зохиож болно.

Энэ хэлбэрийн өвөрмөц онцлог нь хүүхдийн харилцааны ур чадварыг бий болгох явдал юм. Хариултаа үргэлжлүүлэхийн тулд оюутан ангийнхаа хувилбарыг анхааралтай дагаж мөрдөхийг албаддаг. Энэ аргыг ажилдаа ашигласан багш,суралцагчдыг суралцах үйл ажиллагаанд татан оролцуулах асуудлыг шийддэг.

Эрдэнэсийн агнуур

Сургалтыг зохион байгуулах ийм хамтын бүлгийн хэлбэрүүд нь мэдлэгийг нэгтгэх, засах хичээлд тохиромжтой. Багш нь судалж буй материалын талаар асуулт тавьдаг. Тэдэнд хариулахын тулд бүлэг ямар ч эх сурвалжийг ашиглаж болно: дэвтэр дэх тэмдэглэл, интернетийн эх сурвалж, сурах бичгийн материал.

Хэрэв залуус өөрт оногдсон даалгавраа амжилттай даван туулж чадвал "эрдэнэс" олдог. Маш сайн үнэлгээ авахаас гадна багш хүүхдүүдийг давтаж буй материалын талаар боловсролын кино үзэхийг урьж байна.

ажлыг хэрхэн зохион байгуулах
ажлыг хэрхэн зохион байгуулах

Цасан бөмбөг

Бага сургуульд ийм бүлгийн заах хэлбэрийг олон багш ашигладаг. Ажил нь тодорхой даалгаврыг шийдвэрлэхээс эхэлдэг. Хүүхэд бүр үүнийг өөрөө хийдэг. Дараа нь ажил хосоор ирдэг. Хүүхдүүд хариултаа солилцож, хамгийн сайн шийдлийг сонго.

Дараа нь хосолдог. Бүлэг одоо дөрвөн шийдлийн аль нэгийг сонгох ёстой. Хичээлийн төгсгөлд ангийнхан хичээлийн эхэнд багшийн тавьсан асуултын ерөнхий бөгөөд бүрэн шийдлийг онцлон харуулах ёстой.

Мозайк

Сургалтын үйл ажиллагааны энэ хамтын хэлбэр нь юу вэ? Хичээлийн сэдвийг багш хэд хэдэн тусдаа хэсэгт хувааж, бүлгүүдэд хуваарилдаг. Залуус санал болгож буй сэдвийг судлахад шаардлагатай эх сурвалж, боловсролын материалын жагсаалтыг хүлээн авна.

Бүлэг даалгавраа давмагц дахин байгуулагдана. Шинэ багуудад залуус солилцдогмэдээлэл олж, асуултанд хариулж, дүгнэлт хий.

Зигзаг техник

Багаар ажиллах энэ хэлбэрийг бага ангийн багш нар төдийгүй дунд ангийн багш нар ч ашигладаг. Анги нь 3-5 хүнтэй бүлгүүдэд хуваагдан материал дээр ажиллах бөгөөд тусдаа хэсгүүдэд хуваагдана.

Нэг асуудал дээр ажиллаж байгаа боловч өөр бүлэгт харьяалагддаг хүүхдүүд олсон мэдээллээ өөр хоорондоо хуваалцдаг. Дараа нь тэд баг руугаа буцаж, бүлгийн бусад хүмүүст олж авсан шинэ ур чадвараа заадаг. Багийн бусад хүмүүс ч мөн адил хийдэг. Хичээлийн төгсгөлд ерөнхий дүгнэлтийг нэгтгэн дүгнэж, хүүхдүүдэд хамгийн их хүндрэл учруулсан асуултуудыг тодруулсан болно.

Багшийн үйл ажиллагаа

Багш бүлгийн үйл ажиллагааны үеэр юу хийх ёстой вэ? Боловсролын үйл ажиллагаанд энэ ажлын хэлбэрийг ашигладаг багш янз бүрийн функцийг гүйцэтгэж болно:

  • хяналтын бүлгийн ажил;
  • сургах үйл явцыг зохион байгуулах;
  • үр дүнг үнэлэх;
  • бүлгийн ажилд оролцох;
  • төрөл бүрийн шийдлүүдийг санал болгодог;
  • зөвлөгч эсвэл мэдээлэл зөөгчөөр ажиллана.

Хэрхэн багаар чанартай, үр дүнтэй ажлыг зохион байгуулах вэ? Энэ хүнд хэцүү даалгаврыг шийдвэрлэхийн тулд багш:

  • бүлгийн ажлыг бүтээлч үйл явц гэж үзэх;
  • хүүхдэд үйл ажиллагааныхаа ач холбогдлыг харуулах;
  • нэг бүлгийг онцлох биш, бүх сурагчдад ижил анхаарал хандуулах;
  • сурагчдад шинэ мэдлэгийг бие даан эзэмших боломжийг олгоно.

Хүмүүжүүлэгчдийн гаргадаг алдаануудын дотроос хамгийн том нь хүүхэд хариулахгүй бол асуултанд хариулахыг хүсдэг. Багшийн ийм тактик нь сургуулийн сурагчдын танин мэдэхүйн үйл ажиллагаа буурахад хүргэдэг.

Бүлгийн үйл ажиллагааны даалгавруудыг хэрхэн сонгох вэ

Асуулт нь бүлгийн гишүүн бүр хувийн амжилт гаргаж чадахуйц байх ёстой (амжилтын нөхцөлийг бүрдүүлэх). Дараахыг ашиглах нь тохиромжтой:

  • их хэмжээний ажил шаарддаг ажил;
  • бүлгийн гишүүн бүрийн өөр өөр ур чадвар, чадварыг ашигласан асуултууд;
  • олон тооны ер бусын санааг дагалдуулсан бүтээлч даалгавар.

Багшийн санал болгож буй ажил нь оюутнуудад сонирхолтой байх ёстой. Даалгавруудыг сурагчдын хувийн онцлогийг харгалзан сонгосон.

Сэтгэл судлаачид шинэ мэдлэг, ур чадвар, ур чадвар эзэмших үйл явцад залуу үеийг дээд зэргээр татан оролцуулах боломжийг олгодог тулгамдсан асуудалд онцгой анхаарал хандуулахыг зөвлөж байна.

ахлах сургуулийн сурагчидтай ажиллахдаа бүлгийн маягт
ахлах сургуулийн сурагчидтай ажиллахдаа бүлгийн маягт

Ашигтай зөвлөгөө

Мэргэжлийн үйл ажиллагаандаа бүлгийн ажлыг ашиглахыг хүсэж буй багш нарт бид зарим зөвлөмжийг санал болгож байна.

1. Хүүхдүүдийн хооронд байхгүй бол нэг өрөөнд албадан ажиллуулах шаардлагагүйойлгож байна.

2. Бүлгийн үйл ажиллагааны үргэлжлэх хугацааг сурагчдын насыг харгалзан үзнэ (1-2-р ангийн сурагчдад 15 минут, 3-4-р ангийн сурагчдад 25 минут)

3. Хамтын ажлын хэлбэр нь санал бодлоо солилцдог тул ангид туйлын чимээгүй байх болно.

4. Хүүхдийг багийн ажилд оролцуулахыг хориглохыг шийтгэл болгон сонгох боломжгүй.

Бүлгийн сургалт хурдан үр дүнг өгдөггүй. Нарийн төвөгтэй материал руу шилжихээсээ өмнө багш сурагчидтайгаа энгийн жишээ ашиглан үйл ажиллагааны алгоритмыг боловсруулах ёстой. Оюутнууд дараагийн шатанд асуудал гарахгүйн тулд тэвчээртэй байх нь чухал.

Энэхүү сургалтын сонголтоор ангиудыг жижиг бүлгүүдэд (3-6 хүн) хувааж, хамтарсан үйл ажиллагаа явуулах ёстой. Жижиг багаар ажилласнаар оюутнууд дотогшоо харах чадварыг эзэмшдэг. Энэ хэлбэр нь багшид зааж буй хичээлийн талаархи танин мэдэхүйн сонирхлыг хүүхдүүдэд хөгжүүлэхэд тусалдаг. Хамтын үйл ажиллагаа нь бүх нийтийн суралцах чадварыг хөгжүүлэхэд хувь нэмэр оруулдаг.

Дүгнэлт

Бүлгээр суралцах нь хүүхэд болон багшийн хоорондын харилцааг хөгжүүлж, нэг бүлгийн гишүүдийн хоорондын харилцааг хөгжүүлдэг. Сургалтын энэ хэлбэрийг ажилдаа ашигласан багш уламжлалт тогтолцоонд төрөл зүйл нэмдэг. Хүүхдүүд бие даан мэдлэг олж авах, түүнийгээ засах, зорилгоо тодорхойлох боломжийг олж авдаг.

Зөвхөн харахад багш бүлгийн үйл ажиллагааг төлөвлөх хичээлдээ бэлдэх шаардлагагүй юм шиг санагддаг. Дасгал дээрбайдал тэс өөр.

Нэгдүгээрт, багш өөр өөр эх сурвалжаар зэвсэглэсэн боловсролын материалыг судалж, хүүхдүүдийн хийж чадах даалгавруудыг сонгох ёстой (хувь хүний онцлогийг харгалзан үзэх). Мөн бүлгийн сургалтыг зохион байгуулахдаа багш сурагчдын анхан шатны чадвар, мэдлэгийн түвшин, ангийнхан хоорондын харилцааг мэддэг байх ёстой.

Хүүхдүүд өөрсдийн үзэл бодлоо илэрхийлэх, бусад бүлгүүдтэй санал бодлоо солилцох, зөв хариултыг сонгох боломжийг олгохын тулд асуудалтай даалгавруудыг сонгох нь зүйтэй.

Сургуулийн багш нарын дунд бүлгийн ажил яагаад ийм олон дэмжигчтэй байдаг вэ? Энэхүү сургалтын сонголт нь нэлээд олон давуу талтай. Хүүхдэд бүх нийтийн сурах ур чадвар эзэмшүүлэхийн зэрэгцээ хамтран ажиллах чадварыг эзэмшүүлдэг. Тодорхой асуудлын талаар ярилцахдаа сурагчид бусдын санаа бодлыг хүндэтгэж, тэдний санаа бодлыг сонсож, байр сууриа хамгаалж, аргумент гаргаж сурдаг.

Бүлгийн ажлыг зөв зохион байгуулснаар та хүүхэд бүрийн бүтээлч сэтгэлгээг хөгжүүлэх, өөрийгөө үнэлэх, өөрийгөө үнэлэх чадварыг нэмэгдүүлэхэд найдаж болно.

Одоогоор боловсролын болон танин мэдэхүйн үйл ажиллагааны бүлгийн хэлбэрүүд хамааралтай. Багш нар эдгээрийг хамт олонд өөдрөг сэтгэл санааг бий болгох, сургуулийн сурагчдын бие даасан байдлыг хадгалахад ашигладаг.

Зөвлөмж болгож буй: